WeCreativez WhatsApp Support
پشتیبانی آنلاین از طریق واتس اپ
سلام. چگونه میتوانم کمکتان کنم؟

تجربه ارزیابی نهاد تایید اعتبار NABL بر اساس 2017:ISO/IEC17025

تجربه ارزیابی بسیار ارزشمند و کاربردی با NABL داشتم که بطور خلاصه سعی می کنم موارد حائز اهمیت را با شرح الزامات ویرایش جدید این استاندارد به اطلاع دوستان برسانم:

✔ با توجه به شناخت قبلی که از این AB داشتم با شرکت در دوره آموزشی که توسط مدیر کیفیت نهاد NABL (جناب آقای آلوک جین) برگزار شد، حدس میزدم که ارزیابی بسیار سختی خواهد بود چون بی نهایت دقیق، خبره و مسلط به روح سیستم در آزمایشگاه هستند.

✔ با توجه به اینکه [NABL از نظر بزرگی] دومین AB معتبر دنیا می باشد و تاکنون بیش از ۵۰۰۰ آزمایشگاه آزمون/کالیبراسیون را تحت ارزیابی قرار داده اند، با نگاه بین المللی به آزمایشگاه و کلیه فرآیندهای داخلی نگاه میکنند و کاملا از سیستم ایرانیزه شده این استاندارد در داخل مرز و بوم ما متاسفانه بی خبرند.

✔ ارزیابی در حوزه چندین کمیت در ۲ روز متوالی انجام شد، رویکرد کاملا فرآیندی، نتیجه گرا، بر پایه صلاحیت کارکنان آزمایشگاه در تک تک موارد ارزیابی، در برخورد با سوالات ارزیابان کاملا مشهود بود، به نحوی که برخلاف ارزیابی هایی که تابحال داشتم بخش کیفی و فنی را ابدا از هم تفکیک نکردند چنان که قبلا شاهد این بودم که یک نفر ارزیاب و یا سرارزیاب فقط بحث مدیریتی را دنبال می کردند و به این نحو کیفیت از اتفاقات فنی اغلب بی اطلاع و یا کم اطلاع بود.

✔ خط مشی NABL یافتن خط کیفیت در تک به تک اسکوپهای فنی درخواستی می باشد. به نحوی که در این ۱۲ سال ارتقاء استاندارد از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۷ کلیه کارشناسان تاثیرگذار در فعالیت آزمایشگاه (از نظر تحصیلات مهارت، آموزش، تجربه، دانش فنی و…) افراد با صلاحیتی هستند که کلیه الزامات کیفی و فنی را در فرآیند انجام آزمون/ کالیبراسیون به کار می برند.

✔ بنابراین با رویکرد مطرح کردن سوال و یافتن پاسخ از کارشناسان آزمایشگاه و دادن ارتباط با بندهای استاندارد سعی در بررسی کفایت الزامات در آزمایشگاه داشتند.

✔ کلیه عدم قطعیت های محاسبه شده عینا مجدداً توسط کارشناسان بصورت دستی محاسبه گردید. سوالات تخصصی از مدیران فنی و کیفیت نیز جزئی از روالشان بود.

✔ هر ارزیاب شاخص کیفیت و بالاخص بهبود و ریسک های آزمایشگاه را بصورت کاربردی در حوزه خاص خود جستجو می کرد.

✔ کل فرآیند کالیبراسیون تجهیزات با تعداد تکرارهای ادعا شده و کارشناس با صلاحیت معرفی شده بنا به دستور ارزیاب از صفر تا صد مجدداً انجام و نتایج حاصل مورد ارزیابی قرار گرفت.

✔ ارزیابان پا به پای کارشناسان آزمایشگاه محاسبات را چک مجدد و در صورتجلسه خود cmc وارد و ارتباط دو طرفه و شناوری برقرار بود.


با سپاس از توجه شما.

مریم سورانی

دانشجوی دکترای شیمی تجزیه-مشاور سیستم های مدیریت کیفیت آزمایشگاه های آزمون و کالیبراسیون، مدیر کیفیت شرکت کالیبراسیون بهینه فرایند آزما

اشتراک گذاری پست